آی تی تیم وبلاگ

SubDomain یا SubDirectory کدام برای سئو بهتر است؟

دسته بندی: هاست و دامنه

بروزرسانی شده در 4 آبان 1400

SubDomain یا SubDirectory

SubDomain یا SubDirectory ؟ کدام برای سئو وب سایت بهتر است؟ آدرس ها و جهت یابی یک وب سایت برای سئو مهم می باشد .اما عناصری از ساختار وب سایت که تاثیر در سئو دارند فقط این دو مورد نیست. به طور مثال، زیر SubDomain یا SubDirectory هم در این مجموعه هست که تاثیر زیادی بر روی رتبه بندی گوگل دارند. در حالی که تفاوت بین زمانی که یک صفحه داخل یک زیر دایرکتوری باشد یا زمانی که در زیر دامنه باشد ممکنه همیشه چندان زیاد نباشد. اما مواردی هستند که واقعا تفاوت زیادی بین این دو حالت پیش میاد.

SubDomain یا SubDirectory
SubDomain یا SubDirectory

تفاوت بین SubDomain یا SubDirectory

قبل از این که بخوام در مورد فواید و معایب زیر دایرکتوری و زیر دامنه در سئو صحبت کنم. اجازه بدید یه مقدار در مورد تفاوت این دو را براتون بگم.اساسا، وقتی شما زیر دامنه استفاده می کنید، آدرس شما این شکلیه

Subdomain.domain.com

به اون subdomain قبل از domain دقت کنید. این بخش به گوگل و بازدید کنندهای شما می گه محتوایی که در زیر دامنه هست متفاوت از بقیه محتوای سایت شما هست. معمولا از زیر دامنه برای سایت های تجاری استفاده می کنیم البته اینم بگم بحث بلاگ جداست در واقع تو بلاگ اون subdomain در سایت اصلی استقرار پیدا کرده است .به طور مثال blog.companysite.com. سایت های دارای انجمن ( و دیگر محتوا، مثلا مقالات) همچنین به طور مداوم بخش های مختلف در انجمن را در یک زیر دامنه جدا می کند. مثلا forum.contentsite.com بر خلاف زیر دامنه که قبل از نام دامنه قرار دارد. زیر دایرکتوری به صورت زیر می باشد. مثلا:

domain.com/subdirectory

تفاوت صرفا از نظر نحو نمی باشد. چیزی فراتر از آن می باشد و مربوط به نوع محتوای شما دارد. وقتی که از زیر دامنه یا وقتی که از زیر دایرکتوری استفاده می کنید یک قانون نیست. اما اساسا اگر محتوایی کاندید مناسب برای جدا بودن از سایت باشد، اونوقت subdomain برای آن بخش مناسب می باشد. اگر محتوا با محتوای اصلی سایت چندان فرقی نداشت از زیر دایرکتوری ها استفاده نمایید. بطور مثال، اگر شما یک بلاگ درباره طراحی وب دارید، شما می توانید زیر دایرکتوری جداگانه برای بخش آموزش، مسائل آزاد، آثار هنری شما و غیره داشته باشید. اما فروشگاه جایی که شما قالب ها را می فروشید و طراحی می کنید، بر روی یک دامنه جدا قرار دهید.

SubDomain یا SubDirectory
SubDomain یا SubDirectory

مزایای سئو در زیر دامنه ها

خیلی سخته بگیم که زیر دامنه ها برای سئو بهتر هستند یا نیستند به این خاطر که به فاکتور های مختلفی بستگی دارد. با این حال، یکی از جاهایی یک دامنه جدا سودمند می باشد زمانی هست که شما چندید صفحه برای یک کلمه کلیدی دارید.گوگل معمولا تعداد نتایج جستجو برای هر دامنه را محدود می کند، مگر اینکه آنها خیلی مرتبط با هم باشند.اما این مورد برای زیر دامنه اعمال نمی شود. به عبارتی، اگر شما یک دامنه با زیر دایرکتوری ها دارید و شما 10 نتیجه مشابه دارید. اغلب گوگل فقط دو یا سه تاشون رو فقط نشون می ده، در حالی که اگر شما پنج زیر دامنه داشته باشید، اونوقت دو یا سه نتیجه برای هر زیر دامنه ( یا در مجموع 10 الی 15 نتیجه در مجموع ) نمایش داده می شود.

با این حال، این کار هم گارانتی نداره یعنی ممکنه اصلا گوگل برای هر زیر دامنه شما این کارو نکنه و شما وقت و تلاشتون به هدر بره پس این کارو برای حقه زدن به گوگل برای اینکه نتایج بیشتری از سایت شما نشان دهد انجام ندهید. دیگر مزیت زیر دامنه ها برای سئو این هست که شما می تونید کلمات کلیدی خودتون رو به عنوان نام زیر دامه قرار بدید.( این ترفند پیش خودمون بمونه :دی). این ترفند به خصوص زمانی بیشتر موثر هست که اگر نام دامنه اصلی شما فاقد آن نام باشد. مثلا: اگر دامنه اصلی شما tosinso.com باشه اما کلی مطلب در مورد مجازی سازی داشته باشید، عاقلانه هست که یک زیر دامنه جدا ایجاد کنید. مثلا:virtualization.tosinso.com که کلمه کلیدی شما توش قرار گرفته است. البته، شما می تونید اینکارو با زیر دایرکتوری هم انجام بدید .اما وقتی از زیر دامنه با کلمه کلیدی استفاده می کنید وزندهی بیشتری بهش داده می شه.

SubDomain یا SubDirectory کدام برای سئو بهتر است؟

معایب زیر دامنه در سئو

مزیت زیر دامنه ها برای سئو محسوس می باشد، با این حال آنها یک معایبی هم دارند. مثلا: تنظیم و مدیریت زیر دامنه سخت می باشد. دیگر عیب اون، که عیب اصلیش هم هست اینکه زیر دامنه ها همیشه معیار های دامنه اصلی را به ارث نمی برند ( به طور مثال. اگر دامنه اصلی شما رتبه صفحه پنج داشته باشد، زیر دامنه شما رتبه صفحه صفر می تواند داشته باشد. به این خاطر که این دو برای گوگل چندان به طور نزدیک ارتباطی ندارند). در بیشتر موارد، همین مورد ممکنه خیلی هارو برای همیشه بی خیال استفاده از زیر دامنه کنه. این به این معنیه که عملا شما باید زیر دامنه هارو از ابتدا دوباره بهینه سازی کنید.

SubDomain یا SubDirectory کدام برای سئو بهتر است؟

مزایای زیر فولدرها در سئو

اگر به دنبال لیست بلند بالایی از مزایای زیر فولدر ها هستید، بدانید چنین لیستی وجود نداره به این دلیل که اساسا فقط دو تا مزیت داره. اول، به طور مشابه با زیر دامنه ها، با زیر فولدرها، شما می تونید از کلمات کلیدی در ادرس هاتو قرار دهید. دوم، زیر فولدر ها معیار های دامنه ریشه را به ارث می برند، به این معنی که اگر سایت شما در کل به خوبی کار می کند. هر محتوایی در یک زیر فولدر به صورت اتوماتیک از این مزیت بهره مند می شود. در حال که در زیر دامنه ها شما باید از اول دوباره شروع به بهینه سازی آن کنید.

معایب SubDomain یا SubDirectory در سئو

اصلی ترین عیب زیر فولدر ها در سئو اینکه در دید قرار گرفتن سایت شما محدود می شود

اگر نتایج جستجو قبل با صفحات سایت شما اشباع شده باشد. ، گوگل معمولا تعداد نتایج جستجو را محدود به دو یا سه تا برای هر دامنه می کنه، بنابراین اگر شما صفحات زیادی که مشابه هستند دارید، آنها ممکنه در نتایج اصلی جستجو نشان داده نشود.

SubDomain یا SubDirectory کدام برای سئو بهتر است؟

چه زمان SubDomain یا SubDirectory استفاده کنیم؟

خب این همه گفتیم از مزیت و عیب SubDomain یا SubDirectory گفتیم ولی اخرش باید کدوم رو انتخاب کنیم، کی تکلیفمون روشن می شه. خب از زیر دامنه ها برای موضوعات بزرگ استفاده می کنیم- مثلا: اگر شما یک سایت سلامت دارید، این نیاز حس می شه باید از یک دامنه جدا برای هر گروه اصلی از بیماری ها ایجاد بشه( مثلا. قلبی عروقی، تنفسی، و غیره) و سپس زیر فولدرهایی برای هر گروه از این بیماری ها ایجاد کنید( مثلا. حمله قلبی، آنفولانزا، و غیره.) همچنین، همانطور که قبلا بیان کردم.

اگر سایت شما دارای یک انجمن یا یک بلاگ اضافی برای صفحات شرکت شما وجود دارد، اونوقت شما باید زیر دامنه هایی برای انجمن و بلاگ ایجاد کنید. مثلا: forum.domain.com یا blog.domain.com بله خوب، این بحثی که خدمت شما بیان کردم فقط یک پیشنهاد های عمومی هست و دلیلی نداره شما بخواین ازش پیروی کنید. مانند همیشه، تست های زیادی برای تلاش و دیدن اینکه چی به کارتون میاد و چی نمیاد باید انجام بدید.

محیا جوهری

من یک نویسنده هستم. حسابرس _برنامه نویس ارشد