آی تی تیم وبلاگ

سئو چیست؟

دسته بندی: آموزش سئو

بروزرسانی شده در 14 مهر 1400

h

 

ریشه کلمه سئو

کلمه سئو (seo) که برگرفته از عبارت  Search Engine Optimization است و به معنی بهینه ساز موتور جستجو است .

علت استفاده از سئو

seo برای کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوی طبيعی با هدف رسيدن به رتبه‌بندی بالا ، ايجاد شده‌اند . اگه بخام به زبان خیلی ساده برای کسانی که اول راه هستن بگم اینجوری میشه که هرچی seo سایت ما بهتر باشد سایت ما به صفحه اول گوگل نزدیک می شود .

به طور کلی کاربرد های seo را میشود به صورت زیر تعریف کرد .

1_بهترین ابزار برای تبلیغات است .

2_ در بازدید سایت نقش زیادی دارد .

3_باعث ایجاد برند می شود.

4_باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.

5_باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.

6_باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شود.

تا اینجا فکر کنم به اهمیت فراوان سئو برای راه اندازی سایت پی برده باشید . بکارگیری سئو نيازمند دانش و زمان برای پياده‌سازی روش‌های خود میشود. زمان ، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاری اوليه برای بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است . در ادامه ی این مقاله و مقاله های بعد سعی میکنم همه ی راه کار ها و روش های سئو را به شما بیاموزم . پس با ما همراه باشید .

سئو درون صفحه چیست ؟ (On Page SEO)

سئو درون صفحه به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات وب سايت شما اعم از متن، تصوير، پيوند و … مرتبط می شود؛ به طور کلی هر چيزی که در سايت خود بارگذاری می کنيد مربوط به سئو درون صفحه می شود. اين روش پايه تمام تلاش‌های بهينه‌سازی است زيرا جايی است که شما بيشترين کنترل را روی آن داريد. هر گونه تغييری را که شما در محتويات سايت خود ايجاد می نماييد در نتايج جستجو تاثير گذار خواهد بود بنابراين خيلی مهم است که روش on page seo بدرستی و قبل از روش off page seo انجام شود.

سئو بیرون صفحه چیست ؟ (Off Page SEO)

بر خلاف روش SEO On Page که توسعه وب سايت با کنترل مستقيم بالايی انجام می شد، روش بهينه سازی بیرون صفحه شامل تمام ارتقاهايی است که در خارج از وب سايت شما انجام می شود؛

اين شامل تمام چيزهايی است که می تواند در بدست آوردن رتبه‌بندی بالای سايت شما کمک کند.

SEO Off Page در درجه اول در بدست آوردن پيوند دهندگان (پيوندهايی که از سايت‌های ديگر به سايت شما اشاره می کنند) متمرکز می شود سپس با استفاده از روش‌هايی که در خارج از وب سايت انجام می شود به بهينه‌سازی موتور جستجو می پردازد.

SEO Off Page يک فرآيند نامحدود است که توسط مهندسين سئو در جهت بدست آوردن پيوند دهندگان، اداره می شود.

سئو کلاه – سفيد چیست ؟ (White Hat)

در اصطلاحات فنی اين حوزه، سئو کلاه – سفيد به مجموعه تکنيک‌ها، روش‌ها که از قوانين و راهنمايی های موتورهای جستجو تبعيت می کنند، اشاره دارد. که اين به معنی فريب يا دستکاری موتور‌های جستجو و يا کاربران به هيچ وجه نيست. اين همچنين به سئو اخلاقی نيز ياد می شود زيرا دليل آن اين است که يا اجرای بلند مدت داشته و يا از دستورالعمل‌ها و سياست‌های صحيح جهت بدست آوردن رتبه‌های بالا در نتايج موتور‌های جستجو استفاده می کند.

سئو کلاه – سیاه چیست ؟ (Black Hat)

به عبارتی ديگر اصطلاح سئو کلاه – سياه اشاره به مجموعه‌ای از دستورات دارد که به منظور فريب ، بازی و دستکاری الگوريتم‌های موتورهای جستجو است .  با هدف بدست آوردن رتبه‌بندی بالا بکار می رود . اين مهم است که بدانيد اين‌ روش‌ها غير اخلاقی بوده است . توسط هيچ موتور جستجويی تاييد نمی شود و بکارگيری اين روش‌ها خطر خارج شدن از فهرست پايگاه داده را برای هميشه در بر دارد.

انجام تاکتيک‌های سئو کلاه – سياه ممکن است که باعث افزايش رشد ناگهانی در نتايج جستجو شود .

ولی می تواند منجر به پرداخت جريمه و يا حذف کامل از فهرست پايگاه داده موتور جستجو شود .

k
SEO diagram