آی تی تیم وبلاگ

jQuery

دسته بندی: برنامه نویس یار

بروزرسانی شده در 24 اسفند 1400

jquery

jQuery یکی از کتابخانه های کوچک جاوا اسکریپت می باشد که موجب کار آسان‌تر با HTML می شود. این کتابخانه کارکردهای زیادی برای تغییرات عناصر صفحه‌های وب ارائه می‌کند که موجب می‌شود برای ایجاد محتوای دینامیک مفید باشد. در ادامه به jQuery چیست و همچنین کاربردهای آن پاسخ خواهیم داد.

jQuery چیست؟

jQuery همه جا حضور دارد و یکی از رایج‌ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت محسوب می‌شود. این کتابخانه در سیستم‌های بزرگی همچون وردپرس ادغام شده است و سؤال‌ات مربوط به جاوا اسکریپت در سایت StackOverflow بیشتر از طریق jQury پاسخ داده می‌شوند.

این کتابخانه روش سریع تری برای بسیاری از کارکردهای جی کوئری ارائه می‌کند و برای انجام تغییرات در HTML نیز استفاده می‌شود که غالباً کاری طولانی و سختی محسوب می‌شود. jQuery ساختار بسیار کوتاه‌تر و تمیزتری ارائه می‌کند و به جای این که هزاران دفعه ازعبارت ()document.getElementByID استفاده کنید، می‌توانید تنها با یک کاراکتر این کار را انجام دهید و بدین ترتیب زمان توسعه به شدت کوتاه می‌شود.

یکی از بهترین مزیت های jQuery در تابع selector آن است که برای یافتن عناصر در HTML استفاده می‌شود و به آن‌ها اشاره می‌کند.

jQuery در زمان کار با عناصر DOM بسیار بهتر از جاوا اسکریپت خام عمل می‌کند. این کتابخانه با استفاده از تابع‌های پیمایشی (Traversal) می‌تواند یک لیست از عناصر را تجزیه و نتایج جستجو را نیز فیلتر کند. در هنگام انتخاب کردن چیزی از HTML با استفاده از جاوا اسکریپت خالص، یک فهرست ساده از عناصر DOM در اختیار شما قرار می‌گیرد، اما جی کوئری اشیای jQuery بازگشت می‌دهد که دارای متدها و مشخصه‌های دیگری نیز هستند و کار با آن‌ها فواید زیادی دارد.

جی کوئری چند قابلیت دیگر مانند انیمیشن و پشتیبانی از AJAX نیز دارد، اما انیمیشن‌های CSS خالص در اغلب موارد سریع‌تر هستند و کتابخانه‌هایی مانند axios می‌توانند درخواست‌های AJAX را بسیار بهتر از جی کوئری مدیریت کنند. جی کوئری هم اینک یک نسخه سبک را بدون این قابلیت‌ها عرضه می‌کند که موجب کاهش حجم آن به میزان 6 کیلوبایت در حالت فشرده‌سازی و minify شده می‌شود.

امیررضا شادی مهربانی

امیررضا شادی مهربانی هستم.متولد 1379،دارای مدرک لیسانس کامپیوتر و عضو ارشد مجموعه آی تی و نویسنده مقالات شبکه و زبان های برنامه نویسی و سئو مجموعه می باشم و سابقه ی 2 سال فعالیت حرفه ای را در زمینه ی طراحی و توسعه وب را دارم.