آی تی تیم وبلاگ

فرانت-اند (front-end) چیست؟

دسته بندی: برنامه نویس یار

بروزرسانی شده در 14 مهر 1400

223 1

 

به هرچیزی که کاربر در زمان بازدید از هر سایتی مشاهده می‌کند، فرانت-اند گفته‌می‌شود (شامل فونت‌ها، دکمه‌های کشویی، فرم‌ها،‌ تصاویر و منوها). هم‌چنین با عبارات «سمت کاربر» و «ترکیبی از هرچیزی که کاربر در زمان بازدید سایت مشاهده و تجربه‌می‌کند» نیز تعریف می‌شود. 

منظور از طراح سایت، هم افرادی است که با فوتوشاپ و نرم افزارهای گرافیکی مشابه کار می کنند و هم افرادی که آن طرح ها را به کد های HTML، CSS، جاوا اسکریپت و JQuery بدل می کنند.

تمام چیزی که شما در یک وب سایت می بینید، مجموعه ای است از HTML، CSS و جاوا اسکریپت که تماما با مرورگر وب شما کنترل می شوند. مانند صفحات، منو ها، دکمه ها، فونتها، فرم های تماس و … .

هرچیزی که در زمان بازدید از یک وبسایت مشاهده می‌کنید، از نوشته‌ها گرفته تا عکس‌ها، کشوها و انیمیشن‌ها، به زبان HTML، CSS و Javascript نوشته‌شده‌اند که همان‌گونه که هستند، مطابق تنظیمات مرورگری که در‌ آن قراردارند کنترل شده و نمایش داده‌می‌شوند. 

میان کسی که سایت را در نرم افزاری مانند فوتوشاپ طراحی می کند و کسی که آنها را تبدیل به کد های HTML و CSS می کند، تفاوت هایی وجود دارد. این موضوع زمانی که طراحان به سوی استفاده از جاوا اسکریپ و JQuery روی آوردند بسیار جدی تر شد.

سه تکنولوژی پایه HTML، CSS و Javascript همگی مسئول ایجاد محیط کاربری دوستانه در یک وبسایت هستند. هرکدام از‌ آن‌ها هدفی دارد که در زیر شرح می‌دهیم:

HTML

Html بدنه‌ اصلی و زبان‌ نشانه‌گذاری موردنیاز اولیه برای ایجاد محتوایی است که توسط مرورگر به کاربر نمایش‌داده‌می‌شود. این زبان نشانه‌گذاری برای نوشتن متن‌های اولیه و برخی از عملکردها برای وبسایت استفاده‌ می‌شود.

CSS

اهمیت یکسانی با html دارد و برای زیبایی وبسایت به‌ کار می‌رود. فونت‌ها،‌ رنگ، گرافیک و… توسط متن‌های CSS تنظیم می‌شوند.

JavaScript

این زبان زیبایی بیشتری به هر وبسایتی بخشیده و به‌ داشتن پنجره‌های انتخابی، dropdownها و فرم‌های تماس زیبا معروف است. 

Bootstrap

این فریمورک از هر سه تکنولوژی بالا استفاده می‌کند تا کارآیی وبسایت شما را بهبود بخشد.

یک مرز مشخص میان فرانت-اند و طراحی وب وجود دارد!

باید ذکر کنیم که فرانت-اند و طراحی وب به‌هیچ‌وجه یکسان نیستند. معمولاً مردم این دو را به یک معنی می‌دانند، اما مرز مشخصی وجود دارد که زمان بحث کردن درمورد این دو باید درنظر گرفته‌شود.

با این‌که توسعه‌ی فرانت-اند تعامل با جنبه‌های بصری هر وبسایت دانسته می شود، اما با طراحی وب یکسان نیست. به این فکر کنید که اگر این دو درواقع یک مفهوم باشند پس چرا باید در بازار به متخصصینی از هردو رشته‌ی توسعه‌ی فرانت-اند و طراحی وب نیاز داشته‌باشند؟

یک طراح وب (UI Designer) کسی است که لایه‌ها و ظاهر وبسایت را طراحی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که با چه چینشی به کاربر نمایش داده‌شوند. درحالی‌که توسعه‌دهنده‌ی فرانت-اند به این طرح‌ها جان می‌بخشد و با استفاده از تکنولوژی‌های ذکرشده، وبسایت را تبدیل به وبسایتی فعال می‌کند. جهت مطالعه بیشتر بخش مقالات سایت را مطالعه نمایید.