آی تی تیم وبلاگ

چه زمانی از ساب دامین استفاده کنیم؟

دسته بندی: هاست و دامنه

بروزرسانی شده در 1 آبان 1400

87

از ساب دامین به دلایل مختلفی استفاده می‌شود

۱) ایجاد بخش پشتیبانی و مستندات

اگر کسب‌وکارتان طوری است که نیاز دارید توضیحات زیادی درباره پشتیبانی بنویسید و همینطور، لازم است برخی مستندات و آموزش‌های فنی را در سایت‌تان قرار دهید، بهتر است به فکر ایجاد زیردامنه باشید. مثلاً در تصویر زیر، ساب دامین گوگل را می‌بینید که به بخش پشتیبانی و پاسخ سوالات کاربران اختصاص دارد.

بخش پشتیبانی ساب دامین

۲) ایجاد یک بخش مستقل برای وبلاگ

بعضی شرکت‌ها ترجیح می‌دهند بخش مستقلی از سایت‌شان را به وبلاگ و انتشار مقاله‌های مختلف اختصاص دهند. این اتفاق معمولاً زمانی می‌افتد که وبلاگ از نظر ساختاری فرق زیادی با سایت اصلی دارد؛ یا اینکه برای مدیریت وبلاگ نیاز به ابزارها و پلاگین‌های خاصی است. اینجور مواقع با یک طراحی مستقل، یک وبلاگ در ساب دامنه ایجاد می‌شود.

مثلاً فرض کنید که سایت شما طراحی اختصاصی دارد، ولی برای سئوی بهتر می‌خواهد وبلاگ را روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بالا بیاورید. در چنین حالتی، به‌جای اینکه کل سایت را از اول ببرید روی وردپرس، می‌توانید یک زیردامنه با وردپرس ایجاد کنید.

بلاگ ایران سرور

۳) ایجاد یک بخش مجزا در پرتال برای کاربران

اگر در سایت‌تان یک ابزار خاص ارائه می‌کنید که کاربران برای استفاده از آن باید ثبت‌نام کرده و با پرداخت هزینه دسترسی دریافت کنند، بهتر است یک ساب دامین برای پنل کاربران داشته باشید. این ساب دامین، همان ابزار شما است و میتواند طراحی مستقلی از سایت‌تان داشته باشد.

برای مثل سایت گرامرلی -که اپلیکیشن اصلاح‌کننده گرامر است – در دامنه اصلی، سایتی است که اطلاعات مورد نیاز درباره اپ را در اختیار شما قرار می‌دهد و در ساب دامین، ابزاری است که برای استفاده از آن باید لاگین کنید. دو تصویر زیر را ببینید تا بهتر متوجه منظورم شوید.

دامنه اصلی سایت گرامرلی
ابزار بخش بلاگ گرامرلی

۴) طراحی دوباره سایت

وقتی که می‌خواهید تغییراتی در سایت ایجاد کنید (اصطلاحاً سایت‌تان را ریدیزاین کنید)، با ایجاد یک ساب دامین می‌توانید تغییرات را به‌صورت زنده مشاهده کنید. اینطوری دیگر نیازی به خرید هاست جدید و بالا آوردن سایت روی آن ندارید. بعد از اینکه طراحی تمام شد و تست‌های لازم را انجام دادید، می‌توانید سایت را از روی زیردامنه، به دامنه اصلی انتقال دهید.

طراحی دوباره سایت

۵) اضافه کردن فروشگاه اینترنتی به سایت

بعضی وقت‌ها هم هست که ما یک سایت داریم و می‌خواهیم یک فروشگاه اینترنتی را به آن اضافه کنیم. قالب این فروشگاه اینترنتی زمین تا آسمان با قالب سایت فرق می‌کند و از طرفی، مقررات سختگیرانه‌تری برای امنیت نیاز دارد؛ در این شرایط هم بهتر است که از یک ساب دامنه برای ارتقاء سایت و افزودن بخش فروشگاه اینترنتی استفاده کنیم.

محیا جوهری

من یک نویسنده هستم. حسابرس _برنامه نویس ارشد