آی تی تیم وبلاگ

موبایل فرندلی شدن سایت چیست؟

دسته بندی: آموزش وردپرس

بروزرسانی شده در 26 آبان 1400

موبایل فرندلی

موبایل فرندلی واژه ای است که مفهومی جز تناسب وبسایت ها با انواع رزولوشن های موبایل و تبلت ندارد .

طراحی واکنشگرا برای یک وبسایت بخش مهمی از معیارهای سئو شده است .

حدودا از سال 2015 بود که گوگل با بررسی نتایج جستجو به این نتیجه رسید که تعداد کاربران موبایلی نسبت به کاربران دسکتاپ در حال افزایش است. پس از آن هم با معرفی الگوریتم mobilegeddon، به وب سایت هایی که برای نمایش در صفحات موبایل بهینه شده اند، اهمیت بیشتری داد.

موبایل فرندلی
موبایل فرندلی

نحوه موبایل فرندلی کردن سایت:

روی طراحی ساده تمرکز کنید

رسپانسیو بودن قالب

استفاده از منوی مناسب

استفاده از فونت مناسب

بهینه سازی تصاویر

از متن های طولانی استفاده نکنید

حذف پاپ آپ

قابلیت سرچ در وب سایت

داشتن فرم تماس مناسب

موبایل فرندلی تست ابزاری هست که توسط گوگل ارائه می شود . به شما این امکان رو میده تا به راحتی وضعیت سازگاری صفحات خودتون موقع نمایش در تلفن‌های همراه رو با توجه به معیارهای تعیین شده از سمت گوگل برای این مفهوم بسنجید . روش کار با اون هم بسیار آسونه . به طوری که برای انجام این آزمایش فقط نیازه تا عبارت Mobile Friendly Test رو تو مرورگر خودتون جستجو کنید، از نتایج ارائه شده تو SERP (صفحه نتایج گوگل) اولین نتیجه ارائه شده رو انتخاب کنید و به این سرویس دسترسی پیدا کنید.

همچنین می‌تونید مستقیما آدرس https://search.google.com/test/mobile-friendly رو جستجو کرده و به صفحه تست سازگاری وب سایت با موبایل منتقل بشید.

اصطلاح mobile-ferindly ممکن است در آینده تغییر کند و گوگل از عنوانی که تلفظ آن مناسب تر باشد برای تست وبسایت ها در برخورد با الگوریتم موبایل گدون استفاده کند، لازم است بدانید گوگل برای این الگوریتم خود ربات ویژه ای را در نظرگرفته که عملکرد آن بسیار شبیه ربات های بررسی کننده اپلیکیشن های اندروید و ios میباشد، این ربات د روبسایت ها توجه ویژه ای به ساختار css و js دارند.

الگوریتم Mobile-Friendly گوگل صرفا روی خطاهای مربوط به نسخه موبایل وبسایت متمرکز نشده و هدف اصلی آن سئو موبایل است، از آن جایی که گوگل اطلاعات وبسایت ها را از ادرس فید دریافت میکرد، در این شرایط سرعت صفحه در ارزیابی محتوا اثری نداشت، اما با راه اندازی الگوریتم موبایل گدون سرعت و زمان بارگذاری هر صفحه و شاخص های UX هم در رتبه بندی مورد توجه قرار گرفت.