آی تی تیم وبلاگ

معرفی تگ html

دسته بندی: برنامه نویس یار

بروزرسانی شده در 22 آبان 1400

تگ html

تگ html چیست ؟

تگ html (tag) چیست ؟ ترجمه این لغت در زبان فارسی با عنوان ” برچسب ” مورد استفاده قرار می گیرد. تگ ها در زبان HTML که زبان نشانه گذاری (برچسب گذاری) ابر متن است مهمترین نقش را بر عهده دارند. در واقع تگ های HTML  نشانه های دستوری از پیش تعریف شده زبان  HTML هستند که نقش نشانه گذاری محتویات صفحات نوشته شده با اچ تی ام ال را بر عهده دارند و هر کدام معنا و مفهوم خاصی را به نمایش می گذارند.  که معمولا به صورت دو قسمتی به کار می روند.

تگ HTML باعث می شود که مرورگرها بتوانند تشخیص دهند هر بخش از صفحه وب سایت چه نوع عنصری است و باید چگونه نمایش داده شود. مثلاً تگ های معرفی کنند تییر صفحه، تگ نمایش لیست ها، تگ نمایش جداول و…

انواع تگ html

همانطور که گفته شد تگ html ال معرف عناصر (Elements) صفحه وب سایت هستند. با این تعریف باید بدانید که ما برای نمایش عناصر یا به عبارتی elements در وب سایت از دو نوع تگ استفاده می کنیم.

  1. تگ های باز (Opening Tag)
  2. تگ های بسته (Closing Tag)

باید بدانید که برخی از عناصر برای نمایش داده شدن در صفحات وب سایت به هر دو تگ احتیاج داردند و برخی دیگر به تنهایی با تگ باز یا opening نمایش داده می شوند.

مهمترین تگ های html

مهمترین تگ های html آن دسته تگ هایی هستند که ساختار کلی یک فایل html را تشکیل می دهند. درواقع شما به کمک این دسته از تگ ها هست که می توانید پایه کدنویسی و طراحی سایت خود را با HTML شروع کنید.

نمونه ای از  ساختار کلی یک فایل html که شامل مهمترین تگ های html است.

main html structure 300x263 1
تگ های اصلی html

تگ doctype

گ <Doctype!> ابتدایی ترین تگ در زبان HTML است، و در نقش یک راهنما برای مرورگرها، نوع سند HTML را مشخص می کند. تگ <DOCTYPE!> به مرورگرها کمک میکند تا صفحات وب را به درستی نمایش بدهند و متوجه شوند تگ های نوشته شده ۱۰۰% HTML بوده و نسخه اچ تی ام ال استفاده شده را در نظر میگیرند.

تگ HTML

از آن دسته تگ هایی است که دارای هر دو تگ باز و بسته می باشد. این تگ بزرگترین تگ موجود در زبان HTML است چرا که سایر تگ ها مهم داخل این تگ قرار می گیرند.

بطور خلاصه تگ html مشخص کننده ی شروع و پایان یک سند Html به مرورگر وب است. بدین ترتیب که همانند شکل بالا با تگ باز <html> شروع شده و سایر کدها و تگ ها را در خود جای داده و در پایان با تگ بسته <html/> سند Html را به پایان می رسانیم.

تگ head

گ head اولین تگی است که بلافاصله بعد از تگ باز <html> و در بدنه تگ html نوشته خواهد شد. این تگ که همانند تگ html دارای دو تگ باز و بسته است، حاوی یک سری اطلاعات برای مرورگرها و نیز ربات های جستجوگر وب می باشد.

اطلاعات این بخش در قسمت بدنه ی سند html ما نمایش داده نمی شود ولی اطلاعاتی همچون عنوان صفحه، کلمات کلیدی، استایل های خارجی و داخلی، جاوا اسکریپت های خارجی و داخلی، آیکون صفحه، توضیحاتی راجع به سازنده و … را در بر می گیرد که برای مرورگر و نیز ایندکس کردن توسط جستجوگرهای وب مانند گوگل و یاهو بسیار مهم است.

تگ های قابل استفاده در داخل این تگ شامل موارد زیر است:

<title>, <meta>, <link>, <script>, <style>

در واقع می توان تگ Head را به عنوان مغز متفکر صفحات وب معرفی کرد چرا که کارهایی مثل تعامل با موتور جستجو، تعامل با فایل ‌های CSS و جاوا اسکریپت و… را برعهده دارد.

فراموش نکنید که در تگ Head همه ی موارد نوشته شده نمایش داده نمی شود و در این تگ فقط تگ های Base,Link,Meta,Title,Style,Script قابل مشاهده می باشند.

تگ body

تگ body بعد از تگ بسته <head/> نوشته می شودهمانطور که از نامش پیداست بدنه صفحه وب سایت را تشکیل می دهد و به جرات یکی از مهمترین تگ های html است. درواقع تگ body تمام محتویاتی که باید توسط مرورگرها نمایش داده شوند را بین دو تگ باز و بسته خود قرار داده است. متن و عکس و بطور کلی اطلاعاتی که قرار است در سند html ما به کاربران توسط مرورگرهای وب نمایش داده شود در این بخش نوشته خواهد شد. شما می توانید سایز قلم، رنگ قلم و سایر مواردی که در صفحات وب دیده می شود را در این تگ تعیین کنید.

محمد کریمی

متولد 1375.متخصص طراحی و برنامه نویسی وب سایت . عضو مجموعه تخصصی ITTEAM .