آی تی تیم وبلاگ

تکنیک لینک سازی داخلی

دسته بندی: آموزش سئو

بروزرسانی شده در 13 بهمن 1400

لینک داخلی

لینک سازی داخلی چیست؟

لینک سازی داخلی بدین معنا است که یک صفحه از یک سایت را به صفحه ای دیگر در همان سایت لینک کنیم. و کاربران سایت با کلیک کردن بر روی این لینک ها به صفحات دیگر و بخش های مرتبط در همان سایت منتقل میشوند و ربات های گوگل صفحات جدید و مرتبط را میتوانند به آسانی پیدا کنند.

همه ی لینک هایی که در منوی اصلی سایت یا منو ناوبری، سایدبار، محتوای صفحه فوتر و سایر بخش های صفحه قرار دارند به درک ارتباط میان صفحات و همچنین تعیین مسیر حرکت کاربر تاثیر گذار است و از لینک سازی داخلی به حساب می آید.

چرا لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

ساختار وب مانند تار عنکبوت می باشند. چون تارهای عنکبوت همگی به هم وصل هستند و عنکبوت ها توسط تارها به هر نقطه ای می روند و اگر حتی یکی از تارها پاره بشود عنکبوت ها برای رفت و آمد دچار مشکل می شوند و مسیر دیگری را نیز انتخاب می کنند. 

همچنین ساختار گوگل شبیه این است خزنده های گوگل نیز با استفاده از لینک ها مسیر رفت و برگشت خود را انتخاب می نمایند و اگر یک صفحه از وب لینک داخلی و خارجی نداشته باشد به معنی بن‌بست می باشد. بن‌بست ها علاوه بر اینکه از نظر گوگل مضر هستند بلکه باعث می شود نیز کاربران هم از صفحه خارج شوند و شما به راحتی برای آن ها صفحه خروج یا Exit page ساخته اید.

با توجه به توضیحات فوق در نظر داشته باشید که اگر ساختار وب را به خود نگیرید گوگل در سایت شما به بن‌بست می خورد و این مسئله به سئو هر سایتی صدمه خواهد زد.

انواع لینک سازی داخلی:

1. لینک سازی اتوماتیک داخلی (automatic internal links)

2. لینک سازی دستی داخلی یا لینک سازی در داخل محتوا (manual internal links)

3. لینک سازی عکس ها

4. لینک سازی در صفحه اول سایت

5. لینک سازی در منو

امیررضا شادی مهربانی

امیررضا شادی مهربانی هستم.متولد 1379،دارای مدرک لیسانس کامپیوتر و عضو ارشد مجموعه آی تی و نویسنده مقالات شبکه و زبان های برنامه نویسی و سئو مجموعه می باشم و سابقه ی 2 سال فعالیت حرفه ای را در زمینه ی طراحی و توسعه وب را دارم.