آی تی تیم وبلاگ

شبکه چیست؟

دسته بندی: آموزش شبکه

بروزرسانی شده در 14 مهر 1400

شبکه

تعریف شبکه در لغت چیست؟

شبکه در لغت، به مجموعه ای از  اشیاء گفته می‌‌شود که توانایی به اشتراک‌گذاری اطلاعات به شکل معناداری با یکدیگر را دارند.

تعریف شبکه در مفاهیم فناوری اطلاعات چیست؟

شبکه به این معنی که کامپیوترها، ابزار و اشیایی هستند که اطلاعات را به شکل قابل فهم به اشتراک می‌‎گذارند.یا به زبان ساده تر تعریف شبکه به این صورت است که دو یا چند کامپیوتر را به‌صورت فیزیکی با کابل یا اتصال Wi-Fi به یک‌دیگر متصل می‌کند.و با اتصال این کامپیوترها می توان فایل ها و حتی ارتباط اینترنتی را بدون ایجاد ارتباط به صورت دستی ، به اشتراک بگذارند.

شبکه‌ها وقتی پیچیده‌تر می‌شوند که صحبت از اندازه آن‌ها  باشد.به طور مثال، یک خانه‌ متعلق به یک خانواده امکان دارد که دارای شبکه‌ای باشد که تشکیل شده از  دو کامپیوتر خانگی و اتصال Wi-Fi باشد. (که برای دستگاه‌های مختلف مانند تلویزیون های اسمارت،  ، موبایل ها و غیره استفاده می‌کنند.) در صورتی که یک ساختمان اداری یا یک شرکت امکان دارد دارای شبکه‌ای بزرگ متشکل از هزاران کامپیوتر باشد که به‌صورت فیزیکی با کابل‌های اترنت به آن وصل شده‌اند. برخی از شبکه‌ها، حتی امکان دارد مناطق وسیع جغرافیایی را نیز پوشش دهند.

طیف گسترده شبکه های کامپیوتری

شبکه‌های کامپیوتری شامل طیف وسیعی از سرویس ها و برنامه های کاربردی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانند شبکه جهانی وب، اینترنت، سرویس‌های صوتی و سرویس های تصویری دیجیتال، استفاده مشترک از برنامه‌های کاربردی و سرویس‌های ذخیره‌سازی، پرینترها و دستگاه‌ فکس، برنامه‌های پیام رسان ایمیل و سرویس‌های چت و بسیاری دیگر.

انواع شبکه کدامند؟

رایج‌ترین انواع شبکه‌ها، (Local Area Network (LAN و Wide Area Network (WAN) هستند. Metropolitan Area Network (MAN)  و Wireless LAN (WLAN) هم دو نوع دیگر از انواع اصلی شبکه و Wireless WAN (WWAN) هم شاخه‌ای از انواع اصلی است.

چرا به شبکه نیاز داریم؟

تنها شبکه‌ای که هر روز،به صورت آگاهانه، با آن روبه رو می‌شوید  شبکه خانگی  (LAN) است. همه افراد به یک شبکه خانگی نیاز ندارند. اگر فقط یک کامپوتر دارید و از  دستگاه دیگری استفاده نمی کنید که  آنلاین باشد یا فایل ها  را با آن به اشتراک بگذارید، نیازی به شبکه ندارید. ولی با این‌حال، اکنون اکثر افراد در خانه تنظیمات شبکه محلی با چندین دستگاه متصل به آن دارند. همان‌طور که باید نحوه پیاده‌سازی یک شبکه خانگی را بدانید، دانستن این موضوع نیز اهمیت دارد که اتصال کابلی یا بی‌سیم یا ترکیبی از هر دو، کدام‌یک برای خانه شما مناسب‌تر است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شبکه اینجا کلیک کنید.

 

 

امیررضا شادی مهربانی

امیررضا شادی مهربانی هستم.متولد 1379،دارای مدرک لیسانس کامپیوتر و عضو ارشد مجموعه آی تی و نویسنده مقالات شبکه و زبان های برنامه نویسی و سئو مجموعه می باشم و سابقه ی 2 سال فعالیت حرفه ای را در زمینه ی طراحی و توسعه وب را دارم.