آی تی تیم وبلاگ

شبکه های کامپیوتری

دسته بندی: آموزش شبکه

بروزرسانی شده در 17 مهر 1400

rr

در این مقاله قصد داریم انواع شبکه‌ های کامپیوتری را از لحاظ وسعت بررسی کنیم.شبکه های کامپیوتری انواع مختلفی دارندکه کاربردهای آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

شبکه های کامپیوتری به چهاردسته تقسیم می شوند:

انواع شبکه های کامپیوتری

 1. LAN:شبکه محلی
 2. PAN:شبکه شخصی
 3. MAN:شبکه شهری
 4. WAN:شبکه گسترده

LAN (شبکه محلی)

 • شبکه محلی یا LAN به مجموعه ای از کامپیوترهای متصل به یکدیگر گفته می شود که در محیط هایی  همانند ساختمان و یا یک دفتر کار مورد استفاده قرار می گیرند.
 • شبکه محلی یا LAN برای ارتباط میان دو یا چند کامپیوتر شخصی توسط کابل کواکسیکال، twisted pair یا … مورد استفاده قرار می گیرد.
 • هزینه آنچنان زیاذی هم  ندارد، چون با سخت افزارهایی، با قیمت پایین هم میتوان راه اندازی کرد سخت افزارهایی همچون هاب، آداپتورهای شبکه و کابل اترنت
 • انتقال داده در این شبکه، نیز سرعت بسیار بالایی دارد.
 • این شبکه، امنیت بسیار بالایی دارد.

LAN

PAN  (شبکه شخصی)

شبکه شخصی یا PAN کوچک‌ترین  نوع شبکه است. یک PAN انتقال داده ها را میان دستگاه‌هایی همچون کامپیوترها، گوشی های هوشمند و تبلت فراهم می سازد. که از یک مودم بی‌سیم، یک یا دو کامپیوتر، تلفن، پرینتر، تبلت تشکیل شده می شود.

PAN ها  برای برقراری ارتباط میان دستگاه های شخصی و یا برای اتصال به شبکه سطح بالاتر و یا اینترنت که در آن یک دستگاه اصلی به صورت دروازه عمل می کند، استفاده می شوند.

این  شبکه‌ها صرفاً اطراف یک فرد و در یک ساختمان است. و به صورت معمول  در خانه‌ها یا دفاتر کوچک موجود می باشند و توسط یک فرد یا یک سازمان و از طریق یک دستگاه مدیریت می‌شوند.

PAN

 MAN (شبکه شهری)

 • این شبکه، با اتصال LAN های متفاوت و ایجاد یک شبکه بزرگ، منطقه جغرافیایی بزرگ تری را در بر می گیرد.
 • شرکت های دولتی و یا سازمان هایی دولتی  برای ارتباط با شهروندان و صنایع خصوصی نیز از این شبکه استفاده می کنند.
 • در این شبکه، LAN  های متفاوت، از طریق خطوط تلفن به یکدیگر متصل می شوند.
 • دامنه آن در مقایسه با LAN بسیار وسیع تر است.
 • از این شبکه برای ارتباط میان سازمان ها و ارگان های مختلف دولتی و غیر دولتی در یک شهر استفاده می شود.

MAN

WAN (شبکه گسترده)

در این شبکه فاصله بین سیستم ها می تواند زیاد باشد. اینترنت نیز، یک شبکه گسترده و بزرگ می باشد که همه ی کره زمین را فرا گرفته است. شبکه WAN از نظر جغرافیایی دارای مجموعه ای از LAN پراکنده است. یک دستگاه شبکه به نام روتر، LAN ها را به یک WAN متصل می کند. در شبکه IP، روتر هم یک آدرس LAN و هم یک آدرس WAN را نیز حفظ می کند. WAN از چند طریق با LAN متفاوت هستند.

WAN

امیررضا شادی مهربانی

امیررضا شادی مهربانی هستم.متولد 1379،دارای مدرک لیسانس کامپیوتر و عضو ارشد مجموعه آی تی و نویسنده مقالات شبکه و زبان های برنامه نویسی و سئو مجموعه می باشم و سابقه ی 2 سال فعالیت حرفه ای را در زمینه ی طراحی و توسعه وب را دارم.