آی تی تیم وبلاگ

دلایل استفاده از شبکه

دسته بندی: آموزش شبکه

بروزرسانی شده در 15 مهر 1400

ذلایل استفاده از شبکه

دلایل استفاده از شبکه:

قبل از طراحی فیزیکی یک شبکه کامپیوتری بایستی ، ابتدا باید خواسته ها و نیازها شناسایی شوند، به طور مثال در یک شرکت چرا باید یک شبکه ایجاد کنیم، واین شبکه باید چه خدماتی را ارائه کند؛ و برای تامین سرویس ها وخدمات مد نظر بیشتر کاربران ، چه اقداماتی باید صورت گیرد ؛ و همچنین  مسائلی همانند پروتکل مد نظر برای استفاده از شبکه ، سرعت شبکه ومهمتر  از همه امنیت شبکه ، هر کدام  از اینها باید با دقت بالا  بررسی گردند.

شبکه کامپیوتری چیست ؟
یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا چند کامپیوتر وابزارهای دیگر همچون پرینترها، اسکنرها هستند که صورت مستقیم برای استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است بایستی توجه داشت که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1گویند.

 دلایل استفاده از شبکه:

1 – استفاده مشترک از منابع و اطلاعات :
استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی، بدون توجه به موقعیت جغرافیایی هر کدام  از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.

2 – کاهش هزینه :
استفاده مشترک از منابع وخودداری از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان باعث کاهش هزینه ها خواهد شد .

3 – قابلیت اطمینان :
این قابلیت در شبکه به وجود پشتیبان در شبکه اشاره می کند ،این معنا است که می توان از منابع مختلف اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه نسخه های پشتیبان تهیه نمود ودر صورت عدم دسترسی به هر یک از منابع در شبکه می توان از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبانی از سرویس دهنده ها در شبکه راندمان،، فعالیت وآمادگی همیشگی سیستم را نیز بیشتر می کند.

4 – کاهش زمان :
یکی دیگر از هدف های تشکیل شبکه های کامپیوتر ی، ایجاد ارتباط میان کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون در نظر داشتن محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع به صورت خودکار کاهش می یابد.

5 – قابلیت توسعه :
شبکه لوکال یا محلی می تواند بدون هیچ تغییری  در ساختار سیستم ارتقاع یابد وبه یک شبکه بزرگتر تبدیل شود. و فقط هزینه توسعه و ارتقاع سیستم همچنین هزینه امکانات وتجهیزات لازم برای توسعه شبکه مد نظر است.

6 – ارتباطات:
همه ی کاربرها می توانند از طریق به روزرسانی های موجود مانند ایمیل ویا  سیستم های اطلاع رسانی دیگر پیام هایشان را مبادله کنند ؛ همچنین امکان انتقال فایل نیز وجود دارد.

 

امیررضا شادی مهربانی

امیررضا شادی مهربانی هستم.متولد 1379،دارای مدرک لیسانس کامپیوتر و عضو ارشد مجموعه آی تی و نویسنده مقالات شبکه و زبان های برنامه نویسی و سئو مجموعه می باشم و سابقه ی 2 سال فعالیت حرفه ای را در زمینه ی طراحی و توسعه وب را دارم.

2 دیدگاه منتشر شده

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.