آی تی تیم وبلاگ

دامنه (domain) چیست؟

دسته بندی: هاست و دامنه

بروزرسانی شده در 14 مهر 1400

دامنه

همین که تصمیم می‌گیرید سایت راه اندازی کنید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه است (دامنه در ایران به اسم دامین یا دومِین هم شناخته می‌شود.) شاید ابتدا تصور دانید که چیز پیچیده‌ای است؛ ولی اصلا اینطور نیست.

دامنه (domain) چیست؟

دامنه (domain) یا دامین همان آدرس سایت شما است. درواقع همان آدرسی که کاربر در نوار مرورگر شما مشاهده می‌کند همان Domain شماست. با توجه به اینکه اینترنت به‌عنوان یک شبکه جهانی از سایت‌ها و شبکه‌های متعددی تشکیل‌شده است؛ هرکدام از این شبکه‌ها دارای URL و آدرس مخصوص به خود هستند؛ و از این طریق است که کاربران و اینترنت قادر به شناسایی شما هستند.

هر کامپیوتر دارای یک آدرس IP مخصوص به خود می‌باشد. که از این آدرس جهت شناسایی آن استفاده می‌شود. این آدرس شامل یک سری از اعداد است. اما به یاد داشتن یک آدرس IP به دلیل اینکه از مجموعه‌ای از اعداد تشکیل‌شده کار سختی است. به همین دلیل است که از دامنه استفاده می‌شود. دومین دربرگیرنده یک نام است که به‌وسیله آن کاربر می‌تواند از آن جهت جستجو سایت موردنظر خود استفاده کند.

روی کار آمدن دامنه باعث شد که کاربران به‌راحتی بتواند سایت خود را پیدا کنند؛ و به‌این‌ترتیب نیاز به به یاد داشتن یک سری اعداد طولانی نیست. دامین یک آدرس است که فقط منحصر به خود است. و تنها شما هستید که از آن استفاده می‌کنید. نام دامنه، آدرس وب‌سایتی است که در نوار آدرس یا URLمرورگر مشاهده می‌نمایید. به عبارت ساده، اگر وب‌سایت شما یک خانه بود، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

هنگامی که دامنه را در مرورگر خود جستجو می‌کنید، ابتدا درخواستی را به شبکه جهانی سرورهایی که سیستم نام دامنه (DNS) را تشکیل می‌دهند ارسال می‌شود. سپس این سرورها، سرورهای مرتبط با نام دامنه (سرورهایی که توسط شرکت میزبان شما اداره می‌شوند) را جستجو می‌کنند و درخواست را به آن‌ها ارسال می‌کنند. شرکت هاست درخواست شما را به رایانه‌ای که وب‌سایت روی آن قرار دارد یا همان وب‌سرور ارسال می‌کند. سپس وب‌سرور صفحه‌ی سایت و اطلاعات آن را دوباره به مرورگر ارسال می‌کند و سایت برای شما نشان داده خواهد شد.

اولین چیزی که باید بدانید این است که دامنه‌ها شامل دو قسمت هستند:
  1. نام دامنه: این اسمی است که شما برای سایت خودتان انتخاب می‌کنید. برای انتخاب اسم، شما هیچ محدودیتی ندارید. تنها مساله این است که اسم شما باید سرهم باشد. البته شما می‌توانید کلمات را با خط فاصله () از هم جدا کنید.
  2. پسوند: در اینترنت پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت دامنه وجود دارند. هر کدام از این پسوندها، معنایی به خصوص دارند. مثلا، پسوند ir به معنی آن است که سایت شما ایرانی است. پسوند com مخفف commerce است و به معنای سایت تجاری است. سایر پسوندها نیز هر کدام معنایی برای خود دارند.

در اینجا توصیه می‌کنم برای آشنایی با انواع پسوندهای دامنه به همان مقاله‌ای که در ابتدای مطلب اشاره کردم (دامنه و انواع ان) مراجعه کنید.

هر دامنه‌ای، منحصر به فرد و اختصاصی است

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که دامنه‌ها اختصاصی هستند. برای مثال، همین آدرس itteam.ir به نام ما ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن محسوب می‌شویم. پس هیچ شخص دیگری نمی‌توان این ترکیب مشخص را به نام خود ثبت کند. با اینحال شاید یک آدرس مثل itteam.net خالی باشد و امکان ثبت آن وجود داشته باشد.

دامنه‌ها به صورت سالیانه خریداری می‌شوند

خرید دامنه به صورت سالیانه است. این یعنی زمانی که شما یک دامنه را ثبت می‌کنید (که اصلاً هم کار سختی نیست و در انتهای مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم)، برای مدت زمان مشخصی این کار را انجام می‌دهید. یعنی مثلاً برای 1 سال یا چند سال آن را خواهید داشت و پس از گذشت این دوره، اگر دوباره ان را تمدید نکنید، دیگران می‌توانند این دامنه را برای خود تصاحب کنند.

شما برای ساخت سایت، به هاست هم نیاز دارید

توجه داشته باشید که داشتن یک دامنه به تنهایی برای شما کافی نیست. چرا که دامنه فقط آدرس اینترنتی شما را مشخص می‌کند. شما برای آنکه یک سایت داشته باشید، علاوه بر دامنه به یک فضا نیاز دارید که اطلاعات سایت شما در آن ذخیره شود. به این فضا اصطلاحاً هاست (که در فارسی به معنای میزبان است) گفته می‌شود.

 URL چیست و چه تفاوتی با دامنه دارد؟

شاید شما هم در مقالات متعدد دیده باشید که گاهاً از URL برای اشاره به آدرس یک وب سایت استفاده شده باشد و اکنون این سوال برایتان پیش آمده است که Domain با URL چه تفاوتی دارد؟ اجازه بدهید همه چیز را ساده نگه داریم و توضیحات را پیچیده نکنیم. دامنه یا دامین در واقع آدرس صفحه اصلی وب سایت شما هستند و هیچ کاراکتر و علامت اضافی در انتهای پسوند آن قرار نمی گیرد. اما URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می شود.

به عنوان مثال http://www.itteam.ir نام دامنه وب سایت پرتال است وبقیۀ صفحات سایت ما دارای آدرس URL ای مانند http://www.itteam.ir/blog  یا http://www.itteam.ir/features هستند. در نهایت باید این را بدانید که هر صفحه اینترنتی دارای یک آدرس است. صفحه اصلی یک وب‌سایت فقط خود دامنه است و صفحات دیگر آن، هر کدام دارای یک URL منحصر به فرد هستند.

چگونه باید ثبت دامنه را انجام دهید؟

فرآیند ثبت دامنه، هیچ کار سختی نیست. در ادامه آموزش 2 مرحله‌ای این کار را به شما می‌دهیم.

از موجود بودن دامنۀ مورد نظر خود مطمئن شوید

ما قبلاً توضیح دادیم که هر آدرس اینترنتی یا همان دامین، متعلق به یک نفر است. بنابراین قبل از ثبت، شما باید دامنه مد نظر خود را بررسی کنید تا از خالی بودن آن مطمئن شوید. سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال، صفحه‌ای برای انجام این کار دارد. به این ترتیب، به‌سادگی آزاد بودن دامنه را به اطلاع شما می‌رسانیم.

دامنۀ مد نظر خود را ثبت کنید

پس از اطمینان از خالی بودن دامنه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را از طریق یکی از شرکت‌های ارائه‌دهندۀ خدمات ثبت و تمدید دامنه خریداری کنید. فقط توجه داشته باشید که اگر قصد ثبت دامنه ir را دارید، نیاز به ارائه مدارک شناسایی خواهید داشت.

در نهایت، لازم است بدانید که با استفاده از سایت ساز و فروشگاه‌ساز پرتال، کار شما واقعاً راحت تر هم می‌شود. چرا؟ چون در نهایت قصد شما از خرید دامنه، ایجاد یک سایت است. پس لازم است بعد از آن یک هاست هم خریداری و به علاوه، یک سایت برای خود طراحی نمایید.

اما با پرتال، همه اینها به صورت یک جا انجام می‌شود. یعنی با خرید یک سایت از ما، شما یک دامنه به عنوان هدیه دریافت می‌کنید که از طریق بخش مدیریت سایت شما قابل خریداری است. نیازی هم به خرید هاست نیست، چرا که ما یک فضای هاست با کیفیت را به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذاریم. و مهم تر از هر چیز، سایت شما خیلی راحت به این دامنه متصل می‌شود.

با کمک پرتال، در کمتر از یک‌ ساعت، یک سایت یا فروشگاه اینترنتی خواهید داشت. برای کار با آن نیاز به هیچ دانش کدنویسی و پیچیده‌ای ندارید و خیلی راحت، می‌توانید ویرایش‌های لازم را انجام دهید.

محیا جوهری

من یک نویسنده هستم. حسابرس _برنامه نویس ارشد