آی تی تیم وبلاگ

انواع دامنه

دسته بندی: هاست و دامنه

بروزرسانی شده در 17 مهر 1400

1.1 1

انواع دامنه (دومِین)

نام دامنه دارای بسیاری پسوندهای مختلف است. در حال حاضر محبوب‌ترین پسوند .com است. اما گزینه‌های بسیار دیگری مانند org، net، info، ir و… وجود دارد که باید با آن‌ها آشنا باشید. بهتر است نگاه دقیق‌تر به انواع آن بیاندازیم.

  • دامنه سطح بالا یا TLD

دومِینTLD پسوندهای دامنه عمومی هستند. این پسوندها در بالاترین سطح در سیستم نام دامنه ذکر شده‌اند. صدها TLD وجود دارد. معروف‌ترین آن‌ها .Com، .Org و .Net هستند. سایر TLDها کمتر شناخته شده‌اند. مانند Info. یا Biz.

  • دامنه سطح بالای کد کشور یا ccTLD

دومِین سطح بالا کد کشور یا ccTLD نام دامنه خاص کشور است که با پسوند کد کشور نمایش داده می‌شود. مانند .UK برای انگلستان یا .IR برای ایران. این نوع دامنه برای سایت‌های استفاده می‌شوند که می‌خواهند مخاطب یک کشور خاص را هدف قرار دهند.

  • دامنه سطح بالای حمایت مالی یا sTLD

دومِین sTLD دسته‌ای از دامنه‌های TLD هستند که دارای یک اسپانسر از یک انجمن خاص هستند. به عنوان مثال .edu که برای پسوند برای سازمان‌های مرتبط با آموزش و پرورش است

انواع پسوند دامنه ملی

همان‌طور که می‌دانید دامنه IR، دامنه‌ی ملی کشورمان است. مسئولیت ثبت این دامنه بر عهده‌ی ایرنیک می‌باشد. اما بهتر است نگاهی بندازیم به دیگر پسوندهای دامنه ملی کشورمان که در زیر مختصر توضیح داده‌ایم.

Co.ir: برای شرکت‌ها و نمایندگی‌هایی که دارای مدارک احراز هویت هستند. Co در این پسوند مخفف عبارت Company است.

Net.ir: این پسوند برای شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت مورد استفاده واقع می‌شود. Net در این پسوند مخفف کلمه‌ی Network می‌باشد.

Ac.ir: برای مؤسسات آموزش عالی مانند دانشگاه‌ها استفاده می‌شود. Ac کوتاه شده‌ی کلمه‌ی Academic است.

ایران: این پسوند برای دامنه‌های کاملاً فارسی استفاده می‌شود.

 Org.ir: برای شرکت‌ها، مؤسسات و انجمن‌های خصوصی و غیر انتفاعی است. Org مخفف Organization می‌باشد.

Gov.ir: این پسوند فقط توسط مراکز، بخش‌های اجرایی مؤسسات و سازمان‌های دولتی استفاده می‌شود. Gov نیز مخفف عبارت Governmen می‌باشد.

Id.ir: این پسوند جهت رزومه یا کسب و کار شخصی واقع شده است. فقط برای اشخاصی که ملیت ایرانی دارند می‌باشد. همچنین id نیز مخفف Identification است.

Sch.ir: پسوند sch برگرفته شده از عبارت School است. این پسوند برای مدارسی که دارای مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش هستند مورد استفاده واقع می‌شود.

محیا جوهری

من یک نویسنده هستم. حسابرس _برنامه نویس ارشد