آی تی تیم وبلاگ

افزونه وردپرس چیست؟

دسته بندی: آموزش وردپرس

بروزرسانی شده در 20 مهر 1400

افزونه بی بی پرس

اغلب کاربرانی که به تازگی وارد طراحی با وردپرس شده اند این سوال برایشان پیش آمده که افزونه وردپرس چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟ افزونه‌ها بخش مهمی از محیط کاری وردپرس بوده و برای ساخت وبسایت های‌بزرگ حیاتی هستند.

افزونه وردپرس چیست؟

همونطور که در مقاله وردپرس چیست هم اشاره کردیم، وردپرس یک CMS بود که میشد به کمک آن وب سایت را به کاربر ها ارائه داد و این برنامه وردپرس دو ویژگی خوب داشت به نام افزونه و قالب.

قصد داریم به مبحث افزونه ها بپردازیم. افزونه‌های وردپرس، کد هایی هستند که قابلیت های وردپرس را گسترش میدهند یا به عبارتی پلاگین (plugin) که در فارسی به معنای افزونه می باشد به سیستم مدیریت محتوای وردپرس امکاناتی را اضافه می کند و کارآیی و قدرتش رو افزایش میدهد.

علت محبوبیت افزونه یا پلاگین

افزونه یا پلاگین برای کاربران وردپرس یا به عبارتی مدیران سایت وردپرسی امکان افزودن ویژگی ها و امکانات فوق العاده ای را به سایت اضافه می کند. بدون اینکه حتی مدیر سایت نیاز به داشتن دانش برنامه نویسی باشد.

پلاگین ها باعث میشوند که کار با وردپرس راحتتر شود. شما می توانید با یک جستجوی ساده افزونه ی مورد نیاز را از بین هزاران افزونه‌ی وردپرسی پیدا و نصب کنید و از آن استفاده کنید.

پس از نصب افزونه بخش هایی به پیشخوان وردپرس شما اضافه خواهد شد. برای هر المان یا طرح و گرافیک سایت که بخواهید افزونه ای وجود دارد تنها کافی است آن را جستجو نصب و اجرا کنید.

پلاگین ها در وردپرس توسط افرادی که به برنامه نویسی PHP مسلط هستند کدنویسی میشود (با استفاده از توابع و امکانات هسته وردپرس ) .

شما هم اگر به زبان برنامه نویسی PHP تسلط دارید می توانید به راحتی یک افزونه بنویسید و در سایت خودتون استفاده کنید و یا انتشار بدید تا بقیه کاربران وردپرس هم استفاده کنند . بیشتر این افزونه ها رایگان و بعضی هم غیررایگان هستند و پشتیانی فنی خوبی دارند.

تااجایی که میتوانید افزونه کمتری نصب کنید تا دچار افت سرعت و عملکرد سایت نشوید (برخی پلاگین‌ها بخاطر کدنویسی بد باعث کاهش سرعت می‌شوند).

توجه کنید هنگام نصب افزونه آخرین به روز رسانی افزونه را مشاهده کنید و ببینید که آخرین به روز رسانی آن کی بوده است و با نسخه شما همخوانی دارد یا خیر. بهتر است از افزونه هایی که از به روز رسانی آنها بیشتر از یکسال گذشته استفاده نکنید.

چند مورد از بهترین افزونه های وردپرس

  • افزونه‌‌ی WP Rocket

این پلاگین با کش کردن اطلاعات سایت و بهینه‌سازی تصاویر و ویدئوهای سایت باعث بالا رفتن سرعت سایت می‌شود؛ که این موضوع درنهایت منجر به افزایش سئو سایت می‌شود. یکی دیگر از دلایل محبوبیت و موفقیت این افزونه نصب بسیار آسان و استفاده راحت آن می‌باشد.

  • افزونه‌ Yoast SEO

این پلاگین یکی از ضروری‌ترین افزونه‌هایی است که شما باید پس از راه‌اندازی سایت خود آن را نصب کنید. سایت شما پس از نصب این پلاگین با ترافیک ورودی چشمگیری روبه‌رو خواهد شد؛ که این موضوع درنهایت منجر به توسعه و پیشرفت کسب‌وکار شما می‌شود.

  • افزونه Visual Composer

یکی از عواملی که در ظاهر سایت تأثیر مهمی دارد صفحات متنوع و گوناگونی است که در یک سایت اینترنتی وجود دارد. برای اینکه بتوانید صفحات زیبا و خاص برای سایت خود بسازید، می‌توانید از یک افزونه کمک بگیرید. یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های ساخت صفحه در وردپرس ویژوال کامپوزر می‌باشد. Visual Composer به کاربران خود این امکان را می‌دهد که صفحات جذاب با رنگ‌بندی و طرح‌های بسیار متنوعی بسازند.

ازجمله دیگر ویژگی‌های این افزونه امکان استفاده بسیار آسان است. به این صورت که لزوماً برای استفاده از این افزونه شما نیازی به مهارت در کد نویسی ندارید و به‌راحتی می‌توانید بدون کد نویسی صفحات خود را بسازید. درواقع در این پلاگین این امکان برای کاربر وجود دارد که صفحات جذاب خود را تنها با دراگ و دراپ کردن بسازد. برای این کار فقط کافی است المان‌های موردنظر خود را بکشید و در جای موردنظر خود رها کنید.

  • افزونه elementor

المنتور نام یک افزونه وردپرسی است که در دسته صفحه سازها قرار می گیرد. با استفاده از افزونه المنتور مدیر سایت می تواند بدون حتی یک خط کدنویسی، قسمت های مختلف سایت خود را همانطور که میخواهد طراحی کند. فقط کافی است چند دقیقه وقت گذاشته و با استفاده از امکاناتی که افزونه المنتور به شما می دهد، تمامی قسمت های مختلف سایت وردپرسی را طراحی و تغییر دهید.

مهدیه انصاریان

سلام من یک نویسنده هستم