آی تی تیم وبلاگ

ارور 401 / Error 401 Forbidden

دسته بندی: ارورها

بروزرسانی شده در 3 آبان 1400

401
ارور غیرمجاز 401 یک کد وضعیت HTTP است که نشان می دهد سرور یک درخواست تأیید نشده دریافت کرده است. از نظر انسانی ، این بدان معناست که وب سایتی که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید تا زمانی که با شناسه کاربری و رمز عبور معتبر وارد سیستم نشوید بارگیری نمی شود.

چرا با خطای غیرمجاز 401 مواجه می شوم؟

یکی از رایج ترین دلایلی که ممکن است با خطای 401 روبرو شوید این است که حافظه پنهان و کوکی های مرورگر شما قدیمی هستند و از موفقیت آمیز بودن مجوز جلوگیری می کند. اگر مرورگر شما از اطلاعات اعتبارسنجی معتبر (یا اصلاً هیچ) استفاده نمی کند ، سرور درخواست را رد می کند.

در نتیجه، به جای دسترسی به صفحه وب درخواستی شما، مرورگر وب یک پیام خطا به شما نشان می دهد. پیام‌های خطای غیرمجاز 401 می‌توانند در هر مرورگری ظاهر شوند، بنابراین پیام‌های ظاهر شده ممکن است از مرورگری به مرورگر دیگر متفاوت باشد.

دلایل مختلفی برای کد خطای 401 وجود دارد ، مانند آدرس اینترنتی نادرست ، اعتبار نامعتبر ، خطاهای DNS ، مشکل فایروال یا افزونه معیوب.

خطای 401 Unauthorized Error و 403 Forbidden در عین حال مشابه و متفاوت هستند. در حالی که خطای 401 نشان می دهد که سرور یک درخواست تایید نشده دریافت کرده است، خطای 403 نشان می دهد که اگرچه مشتری احراز هویت مورد نیاز را ارائه کرده است، اما هنوز اجازه دسترسی به منبع درخواستی را ندارد.

مانند بسیاری از کدهای پاسخ HTTP ، به ویژه آنهایی که خطا را نشان می دهند ، ظاهر یک خطای 401 می تواند برای تشخیص درست و رفع آن چالشی باشد.

عیب یابی ارور غیرمجاز 401

از آنجا که خطای غیر مجاز 401 یک کد پاسخ خطای سرویس گیرنده است ، بهتر است با عیب یابی مشکلات احتمالی طرف مشتری که می توانند باعث بروز این خطا شوند ، شروع کنید. در اینجا چند نکته برای امتحان کردن در مرورگر یا دستگاهی که به شما مشکل می دهد آورده شده است.

  • URL را بررسی کنید.
  • فایروال و حافظه مرورگر را پاک کنید.
  • از سیستم خارج شده و دوباره وارد شوید.
  • افزونه ها یا تم خود را غیرفعال کنید.
  • سوابق DNS خود را پاک کنید.
  • صفحه را دوباره بارگذاری کنید.
  • با ارائه دهنده میزبانی خود تماس بگیرید.

چگونه کش مرورگر و فایروال خود را پاک کنیم؟

مرورگرها داده‌ها را ذخیره می‌کنند، بنابراین مجبور نیستند هر بار که به وب‌سایت‌ها دسترسی پیدا می‌کنید، آن‌ها را از ابتدا بارگیری کنند. این به عنوان کش شناخته می شود.

ممکن است اطلاعات ورود نامعتبر به صورت محلی در مرورگر شما ذخیره شده باشد که می تواند روند ورود را مختل کند و در نتیجه ارور 401 ایجاد کند.

رفع این مشکل نسبتاً ساده است. اکثر مرورگرهای مدرن به شما امکان می دهند کش خود را در عرض چند دقیقه پاک کنید.

پس از پاک کردن حافظه پنهان ، سعی کنید به وب سایت دسترسی پیدا کنید. اگر مشکل همچنان وجود دارد، ممکن است خطای 401 Unauthorized مربوط به کش فایروال شما باشد.

فایروال شما ممکن است به درستی با سرور ارتباط برقرار نکند و در نتیجه خطاهای احراز هویت ایجاد شود. رفع این مشکل به نوع فایروال مورد استفاده شما بستگی دارد. این فرآیند مشابه اکثر فایروال ها است که شامل پاکسازی حافظه پنهان فایروال شما می شود. اسناد فایروال مورد استفاده خود را بخوانید و این باید ساده ترین و سریع ترین راه را برای پاک کردن حافظه پنهان فایروال به شما نشان دهد.

برای خواندن مقالات بیشتر درباره ارورها کلیک کنید

سارگل محمدی

سارگل محمدی متولد تیر 1381 علاقه مند به موسیقی، گیم، طراحی وب سایت، تکنولوژی، نوازندگی گیتار و خواندن کتاب هستم. در حال حاضر دانشجو رشته فناوری اطلاعات در دانشکده فنی حرفه ای ولیعصر تهران هستم. تجربه تدریس زبان دارم و به شدت علاقه مند به یادگیری زبان جدید.